Vyhľadávanie


Kontakt

Najlepšie hudobné nástroje

E-mail: marii1@azet.sk

Hudba & Hudobný nástroj

Hudobný nástroj je zariadenie skonštruované alebo pozmenené za účelom tvorby hudby. V podstate každý nástroj, ktorý dokáže vylúdiť zvuk a môže byť nejakým spôsobom kontrolovaný hudobníkom môžme považovať za hudobný nástroj. Na hudobných nástrojoch môžme hrať sólovo alebo ich kombinovať. Líšia sa materiálom, z ktorého sú vyrobené, zvukom, tvarom a spôsobom hry na nich.

Hudba je konkrétnejšie druh umenia, ktorého výrazovými prostriedkami sú tón.  Podľa Cassiodora je hudba matematická veda...

                                                              

 

 

Klavír = hovorovo piano je rozmerný strunový nástroj. Jeho zvuk vzniká chvením strún, rozkmitaných úderom drevených kladiviek. Klavír môže byť používaný ako sólový i sprievodný nástroj, či ako súčasť orchstra.Hráč na klavír sa nazýva klavirista, klaviristka. Klavír je mimoriadne obľúbený nástroj, preto ho môžete počuť vo viacerých hudobných štýloch, pre jeho vynikajúci zvuk, ktorý v mnohých ľuďoch evokuje zaujímavý pocit.Dá sa povedať, že klavír je nástroj výsostne romantický.

Samotná hra: Učiť sa hrať na klavíri je v mnohom dosť ťažké, vzhľadom na to, že človek musí koordinovať hru desiatich prstov. Preto treba začať postupne, od základov až po bezchybnú hru. A to rozhodne nejde rýchlo a bez trpezlivosti a dobrého učiteľa. Dôležitá je totiž schopnosť improvizácie, rozvoj harmonického cítenia.

                                            

 

Gitara je brnkací strunový nástroj, ktorý má vypasované telo s bokmi prehnutými dovnútra v páse gitary. Rozoznávame viacero druhov a typov gitár, najčastejšie sa stretávame s týmto rozdelením: Akustická gitara, Elektrická gitara, Basová gitara. Hráč sa nazýva gitarista.

Vznikla podľa znalcov dejín gitary až niekedy v 15. storočí. Samotná gitara teda prešla svojským vývojom. Pôvod gitary je zaznamenaný v Prednej Ázii, kde prvý hudobný nástroj podobný gitare tzv.kinor bol pozorovaný u Sumerov. Gitara sa dá zhotoviť z hocičoho, otázka je, akú kvalitu dosiahneme. Gitary sa robia prevažne na báze dreva, ako to bolo odjakživa. Existujú však gitary na báze syntetických materiálov...

                                        

 

Bicí nástroj sú hudobné nástroje, na ktoré sa hrá údermi, trasením, škriabaním alebo trením. Sú pravdepodobne najstarším typom hudobného nástroja. Niektoré bicie nástroje hrajú nielen rytmus, ale aj melódiu a harmóniu.Najčastejším "príkladom" bicích nástrojov je bicia súprava. Tá sa skladá z jednotlivých bubnov:

Bubny, činely

  1. Bass drum (veľký bubon, hovor. kopák, dupák, basák) je najväčší zo súpravy. Zvyčajne má rozmery okolo 20 až 28 palcov (50,8 cm – 71,12 cm). Hrá sa na ňom nohou (šlapkou).
  2. Floor tom (prechod, hovor. kotel) je posledný v z radu prechodových bubnov. V súprave sú časté taktiež dva. Floor tom je väčšinou položený na zemi alebo upevnený ku statívu ride činela.
  3. Snare drum (malý bubon, hovor. rytmičák, džezák) Spolu s veľkým bubnom sú najčastejšie používané. Princíp malého bubnu spočíva v natiahnutej blane hore a dolu(ako i u ostatných bubnov) a pod dolnou blanou natiahnutým strunníkom.
  4. Tom-Tom drums (prechody, hovor. škopky) – používajú sa na "prechody" medzi jednotlivými rytmami alebo len na zvukový efekt. Najčastejšie sú pripevnené k veľkému bubnu.
  5. Hi-hat (hajtka, čarlestonka) je najpoužívanejší činel zo súpravy. Je špecifický tým, že sa skladá z dvoch častí: vrchného a spodného činelu. Teda sa Hi-Hat dá otvoriť a zatvoriť, a tým sa dá z neho dostať veľa zvukov.
  6. Crash, Ride sú efektové činely. Crash sa používa v skladbách menej ako ostatné. Ride je podobný Hi-Hatu, používa sa často v určitých druhoch rytmov.
  7. Efektové činely (Splash, China, gongy atď...) sú ďalšie činely, ktoré môžme do súpravy zaradiť. Dávajú sa do súpravy pre ich špecifický zvuk.

 

                                 

 

 

 

Informácie o nás

Táto informačná stránka slúži k detailnému popisu tohto webového projektu, Vašej spoločnosti, produktov a služieb, ktoré ponúkate. Zamerajte sa predovšetkým na Vaše silné stránky, ďalej popíšte históriu spoločnosti, získané licencie alebo ocenenia.

V prípade, že považujete niektoré informácie alebo oznámenia za skutočne dôležité, môžete ich v texte zvýrazniť napríklad takto.

História projektu

V tejto časti môžete popísať históriu Vášho projektu a čo Vás viedlo k nápadu ho realizovať. Je vhodné sa taktiež zmieniť o dôležitých míllnikoch a poďakovať ľuďom, ktorí sa na projekte zúčastnili.